Jak zgłosić zbiór do GIODO?

GIODO, a dane osobowe

Każdy, kto przetwarza w jakiś sposób dane osobowe, musi je zgłosić Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych, a więc GIODO. O danych osobowych wiemy dziś coraz więcej, a więc i świadomość Polaków jest w tym zakresie większa niż dawniej. Mimo wszystko w dalszym ciągu nie brak także i tych, którzy o tym zapominają lub zwyczajnie nie wiedzą, jak się za to zabrać. Warto w związku z tym zastanowić się nieco bardziej nad tym, jak zgłosić taki zbiór do GIODO. Czy jest to rzecz skomplikowana, czy może wręcz przeciwnie każdy z nas powinien sobie z tym zadaniem poradzić?

Zgłoszenie zbioru

Zgłoszenie zbioru może odbyć się na trzy sposoby. W pierwszej kolejności trzeba tutaj wspomnieć o wysłaniu go pocztą, co jednak ma miejsce bardzo rzadko. Jeszcze rzadziej udajemy się natomiast do siedziby GIODO, która jak nie trudno się domyślić znajduje się w stolicy. Najwygodniejszym sposobem będzie przesłanie ich drogą elektroniczną za pomocą „Elektronicznej platformy komunikacji z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych” zwanej E-Giodo.

Informacje w zgłoszeniu

Ważne jest także rzecz jasna to, co takie zgłoszenie zawiera. Oczywiście poza wszystkimi danymi musi być oznaczony cel przetwarzania danych, a także ich administrator wraz z jego miejscem zamieszkania. Poza tym nie można zapomnieć o opisie kategorii osób, których dane dotyczą, a także sposobie zbierania i udostępniania danych. Nie zapomnijmy też umieścić informacji o odbiorcach danych lub ich kategoriach. W praktyce jest to jednak łatwiejsze, niż się wielu wydaje.